Přeskočit na obsah

Jonathan Littell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jonathan Littell
Narození10. října 1967 (57 let)
New York
Povoláníspisovatel, překladatel, autor sci-fi, romanopisec a filmový režisér
Alma materYaleova univerzita
Fénelonovo lyceum
ŽánrPróza
Významná dílaLaskavé bohyně
OceněníVelká cena Francouzské akademie za román (2006)
Goncourtova cena (2006)
Sade Prize (2018)
RodičeRobert Littell
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jonathan Littel (* 10. října 1967, New York, USA) je francouzsky píšící americký spisovatel v současnosti žijící v Barceloně. (Ve Francii je považován za francouzského spisovatele amerického původu.) Jeho nejznámějším dílem je román Laskavé bohyně.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v židovské rodině (sám se však za žida „vůbec nepovažuje“[1]), která emigrovala z Polska do Spojených států na konci 19. století, jeho otcem je spisovatel Robert Littell. Vystudoval pařížské Lycée Fenelon a odjel do Ameriky studovat na Yale. Po třech letech na Yale odjel na tehdy válčící Balkán. V průběhu sedmi let se účastnil humanitárních akcí neziskové organizace Action contre la faim, hlavně v Bosně a Hercegovině, ale také na různých místech po celém světě jako např. v Čečensku, Afghánistánu, Kongu nebo dokonce v Moskvě. V roce 2001 se rozhodl ukončit humanitární činnost a začal psát svůj nejznámější román Laskavé bohyně, rozsáhlou fresku vykreslující pomocí fiktivních vzpomínek vzdělaného důstojníka SS Maxmiliana Aue druhou světovou válku a východní frontu. Laskavé bohyně získaly v roce 2006 Goncourtovu cenu a Velkou cenu Francouzské akademie za román. Jorge Semprún tuto knihu označil za „událost století“.

Společně s knihou Laskavé bohyně vznikla, jako "vedlejší produkt" i obsáhlá esej Suché a vlhké, věnující se jazykovému rozboru myšlení fašisty, zde konkrétně Leóna Degrelle. Dílo navazuje na myšlenky a postupy německého sociologa Klause Theweleita.

Jediné jeho předchozí vydané dílo, kyberpunkový román Bad Voltage, vyšlo v roce 1989 ve vydavatelství Signet Book. Kniha sice neobsahuje žádné zmínky o autorovi, ale časté odkazy na Francii a autory jako Jean Genet a Charles Baudelaire a na Paříž bezpochyby ukazují na téhož autora. Několikrát zde ostatně zmiňuje pařížské podzemí, kde se děj (často) odehrává (Jonathan Littell byl během svých studií na Lycée Fenelon v Paříži tzv. katafilem – milovníkem nezákonných výprav do (nejen) pařížského podzemí).

V roce 2006 zveřejnil obsáhlou a podrobnou zprávu o ruských tajných službách v letech 1991–2005 The Security Organs of the Russian Federation - A Brief History 1991–2005

V současnosti žije s manželkou, synem a dcerou v Barceloně.

  1. Assaf Uni. The executioner's song [online]. Haaretz [cit. 2009-08-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]